PROCEDURY:

ZAŘÍZENÍ:

PARTNEŘI:

Aromaterapie a chromoterapie

Aromaterapie

Velkým zpříjemněním koupele je aromoterapie, tedy použití koupelových pěn či olejíčků. Taková koupel pak regeneruje celé tělo, uvolňuje svaly, odstraňuje stres a organismus odpočívá. Je třeba mít na paměti, aby byly v přísadách přírodní silice, nikoli chemické přísady. Je tomu proto, že esence jsou vstřebávány nejen inhalací, ale také kůží a to přímo do krevního oběhu.

Vždy záleží pouze na nás, čím si lázeň obohatíme. Každý bylinný výtažek ovlivňuje tělo i psychiku jinak. Pokud se např. chceme po koupeli cítit příjemně unaveně a uvolněně, použijeme bazalkovou přísadu. Kdybychom naopak zamýšleli se ve vaně vzpružit a povzbudit? Pak se bude hodit nějaká lehce kořeněná vůně, která klidní mysl a dobijí ztracenou energii.

Nikdy to však není potřeba přehánět. U koncentrovaných přírodních olejů bohatě postačí pár kapek a velká dávka může vyvolat bolení hlavy nebo i alergie. Do vířivky jsou nejvíce vhodné přísady se sníženou pěnivostí a oleje, které nejsou příliš mastné. Při použití jiných přípravků hrozí poškození trysek!

Chromoterapie

Vedle aromoterapie si koupel můžeme zpříjemnit i chromoterapií, který využívá působení barev na lidskou psychiku a je přitom nenáročná a příjemná. Už ve starověkém Egyptě si lidé všímali, jak barvy ovlivňují rozpoložení člověka, jeho vnímání okolí i schopnost koncentrace. S psychikou je přirozeně spojena tělesná stránka, a proto zastánci chromoterapie tvrdí, že tak dochází i k ovlivňování některých fyzických faktorů.

Právě pro využití barev k odpočinku a relaxaci se vířivá vana hodí nejvíce. Většinou se v něm používají čtyři základní barvy – červená, žlutá, modrá a zelená, které se pak kombinují, prolínají a mění. Podle nastaveného programu se světla, jenž bývají umístěna pod vodou, rozsvěcují a zhasínají.

A jak vlastně jednotlivé barvy působí? Modrá slouží pro uklidnění a soustředění se. Navíc je nápomocná při souboji s celulitidou a přebytečnými kily, protože utlumuje chuť k jídlu. Zelená vytváří duševní pohodu, při které snižuje krevní tlak a pomáhá při nespavosti. Pro povzbuzení se hodí žlutá, protože z ní vychází hodně světla, které dodává energii i pozitivní náladu. Jestli chcete osvěžit a rozproudit krev, použijte červenou barvu. Navíc pomáhá pří dýchacích a revmatických potížích.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!