PROCEDURY:

ZAŘÍZENÍ:

PARTNEŘI:

Vodní masáž

Vodní masáž (nebo také hydromasáž či whirlpool), funguje na principu, kdy je tělo masírováno přímo proudem provzdušněné vody, která cirkuluje v zařízení. Proud je směrován na masírovaná místa z tlakových trysek, vhodně umístěných po stěnách vany, tak aby byly promasírovány důležité partie – masážní body. Voda je v průběhu masáže stále nasávána sacím potrubím do čerpadla, které ji zase výtlačným potrubím pod tlakem posílá zpět tryskami do vany.

Během této procedury proud teplé vody smíšený se vzduchem na člověka blahodárně působí. Prohřívá tělo a masíruje svalstvo, které se tak uvolňuje. Tělu se tak uleví od bolestí svalů i kloubů. Svalové křeče jsou zmírňovány. Také dochází ke zrychlení metabolických procesů a je tak umožněno lepší prokrvení (posiluje se periferní krevní oběh a následně i srdeční činnost) a pročišťování organismu. Dalšími pozitivními účinky je například zlepšování kožního tonusu, regenerace a zpevňování svalstva, stimulace imunitního systému nebo účinky proti vzniku celulitidy. Zároveň je při hydromasáži dosaženo maximální relaxace celého těla. Tu jde ještě znásobit využitím aroma či chromoterapie.

Kolik trysek na hydromasáž?

Na jakém principu hydromasáž funguje, již bylo objasněno. Nyní se můžeme podívat blíže, jak procedura probíhá. Obyčejně má vířívá vana pět až šest trysek pro jednu osobu – dvě určené pro nohy, dvě pro horní polovinu těla a nakonec jedna až dvě, které jsou zaměřeny na záda. Všechny vhání do vany onu směs vody a vzduchu. Jejich působením dochází k postupnému promasírování celého těla. Odborníci na hydromasážní systémy tvrdí, že přidání dalších trysek navíc už by žádný větší efekt nepřineslo. Jiným případem jsou ovšem mikrotrysky, určené pro reflexní vodní masáž chodidel či speciální nervosvalovou masáž zad. Velmi populární jsou také zařízení, která jsou schopna kombinovat hydromasáž s perličkovou koupelí.

Nastavení trysek vířivky by mělo být takové, aby na tělo mířily pod šikmým úhlem a proud ovzdušněné vody směřoval k srdci. Samotný proud by měl být přerušovaný nebo mít turbulentní a proměnlivý charakter proudění. Tyto změny tlaku působícího na tělo podporují střídavé naplňování a vyprazdňování cév.

Pro zachování dobrého pocitu i po masážní koupeli se doporučuje, aby celková doba vodní masáže trvala 15 – 20 minut a teplota vody nepřekročila 36 °C.

Turbo masáž

Občas se můžeme ve spojitostí s hydromasáží setkat s termínem turbo masáž. Tato masáž je mírnou úpravou klasické hydromasáže. Vzduch, kterým je voda obohacována při vstřikování, je ohříván na vyšší teplotu. Efekt turbo masáže můžeme přirovant k přírodním bahením vřídlům.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!