PROCEDURY:

ZAŘÍZENÍ:

PARTNEŘI:

Vířivka (vířivé vany a vířivé bazény)

Základem vířivky, spa nebo také masážního vířivého bazénu pro celoroční použití, bývá skořepina z akrylátu. Skořepina je tvarována různými prolisy tak, aby používání bylo maximálně pohodlné. Křesílka, lavičky nebo lehátka disponují vlastním nastavením masážních trysek.

Pro vířivky je charakteristické, že jsou většinou usazeny do dřevěného kabinetu a hladina je chráněna tzv. termokrytem, který brání energetickým ztrátám. Od hydromasážních van se vířivé vany a bazény liší předevšín tím, že mají stále napuštěnou vodu (jako v případě bazénu). Ta je průběžně dohřívána k požadované teplotě, která je v případě hydroterapie zhruba 37 – 39 °C.

Pro kolik lidí zvolit vířivku?

Při vybírání spa, tedy vířivé vany, musíme uvážit způsob jejího využití. Pokud plánujeme společnou rodinnou relaxaci, počet míst ve vířivce by měl odpovídat počtu členů rodiny. Jestli vedeme pestrý společenský život, určitě si s modelem vířivého bazénu s kapacitou tří míst nevystačíme a uplatní se typ s vyšším počtem sedadel. Není určitě potřeba dodávat, že i koupel ve dvou, je ve vířivce pro více lidí mnohem pohodlnější.

Čistá voda ve vířivých bazénech

Čistota vody je stejně jako v případě klasického bazénu, u vířivých bazénů zajišťována filtrací, kterou lez doplnit ionizací. Protože se jedná o nezávisle ohřívanou vodu, která cirkuluje v uzavřeném okruhu, filtrace by měla být dokonalá! Poté, pokud jsou zachovány základní hygienická pravidla, se voda nemusí v masážním bazénu (vířivce) vyměňovat i několik měsíců.

Moderní verze spa jsou vybaveny technikou, která ji čistí od nežádoucích bakterií a mikroorganismů. Podstatným prvkem těchto ochranných prostředků jsou filtry z netkané textilie, které pravidelně – podle míry znečištění – ošetřujeme. Pomocí chemickým přísad určujeme doporučené pH vody, jejíž samotná výměna bývá závislá na modelu a velikosti spa. Např. středně velké typy vířivek je třeba vypouštět jednou za tři až šest měsíců.

Kam s vířivou vanou?

Je dobré si také položit otázku, kam vířivku umístit? Dovnitř domu nebo raději ven? I když jsou spíše navrženy k celoročnímu užívání v exteriéru, na oblibě si získává jejich instalování v interiéru. Možné je tedy obojí, ale odborníci se přesto přiklánějí k umístění ve venkovním prostoru.

Jestli se rozhodneme pro umístění vířivky do interiéru, je nutné si promyslet, jak ji dovnitř dostaneme, protože bazénky tvoří jeden celek. Dále se musí rozhodnout, jestli bude bazének zapuštěný v zemi, nebo umístěn nad zemí. Výhodou zapuštěného je jednodušší přístup, u nadzemních zase mobilnost. U nadzemního usazení vířivých bazénů také musíme počítat s opláštěním. To většinou bývá z kvalitních dřevin, např. cedrového dřeva. Na výběr je i široké spektrum barev od nebeské modře po smaragdovou zeleň. Jinou variantou jsou různorodé imitace žuly.

Cena vířivky

Co je asi největší nevýhodou vířivek je jejich cena. Nejlevnější verze vířivých van se dají zakoupit přibližně za 140 000 korun a ty nejlepší jsou až v hodnotě 250 000 korun. Samozřejmě ale cenu podstatně ovlivní rozměry vířivky, technologie bazénku, pružnost materiálů a mnohé doplňky.

Swim spa

Swim spa představují kombinaci bazénu s protiproudem a vířivky. Svým majitelům tak poskytují nejen možnost hydromasáže, ale i plavání. Pokud uvažujeme o koupi bazénu, pak je možná swim spa tou správnou volbou. Díky technologickému vybavení pořídíme cenově výhodné multifunkční zařízení. Swim spa navíc nemusí být zapuštěno. Důležitým parametrem při výběru swim spa je hloubka bazénové části.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!